Haber

Yargıtay Fahri Başsavcısı Sabih Kanadoğlu vefat etti

Yargıtay Fahri Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Ankara’da 85 yaşında öldü.

Sabih Kanadoğlu, bir süredir Başkent Hastanesi’nde tedavi görüyordu.

Kanadoğlu, 20 Mayıs 1938’de Menemen’de doğdu. İstanbul Kabataş Erkek Lisesi’nden mezun olan Kanadoğlu, 1959 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

Meslek hayatına Burhaniye’de hakim adayı olarak başlayan Sabih Kanadoğlu, Orhaneli ve Erzurum Cumhuriyet savcılıkları, Bingöl Sulh Hakimliği, Tokat ve Kırşehir ağır ceza mahkemeleri başkanlığı, İzmir ceza hakimliği ve Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı görevlerinde bulundu. ağır ceza mahkemesi.

19 Temmuz 1984’te Yargıtay üyeliğine seçilen Kanadoğlu, 26 Aralık 1994’te Yargıtay Genel Kurulu tarafından Yargıtay 11. Ceza Dairesi’ne seçildi.

Sabih Kanadoğlu, 21 Ocak 2001 tarihinde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı olarak göreve başladı.

Kanadoğlu evli ve üç çocuk babasıydı.

“367” görüşünü ortaya koydu.

Vural Savaş’ın ardından başsavcılık görevine seçilen Kanadoğlu, Savaş’ın Fazilet Partisi ve Halkın Demokrasi Partisi’nin kapatılması için Anayasa Mahkemesi’nde açtığı davalarda süreci yönetti.

Ayrıca 2007 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde Sabih Kanadoğlu, Anayasa’nın 102. maddesine göre cumhurbaşkanı seçilmek için gerekli olan nitelikli çoğunluk olan 367 oy’un sadece karar sayısı değil, aynı zamanda karar sayısı olduğu tezini ortaya atmıştı. Aynı anda yapılan toplantı sayısı.

haberarmutlu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu