Haber

‘Kadın Kadının Evi’ Festivali Girne’de başladı

KKTC (İGFA) –Kıbrıs Türk Girişimci Kadınlar Derneği (GİKAD) öncülüğünde Hatay Gastronomi Evi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Lefkoşa Büyükelçiliği’nin katkılarıyla düzenlenen festivalin açılış programında KKTC’nin eşi Sibel Tatar, Törene Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın eşi Prof. Dr. Nazan Savaş ve Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul katıldı.

Hataylı depremzedelerin Kıbrıs’ı tanımasını ve kültürel etkileşimi sağlamayı amaçlayan festivalin açılış konuşmasını GİKAD Lideri İçim Çağıner Kavuklu yaptı.

Hatay’da yaşanan deprem sonrası sürdürülebilir projelerden bahseden Prof. Dr. Nazan Savaş, Hataylılar olarak şehrin tüm ihtiyaçları için yapılan çalışmaları anlattı.

Nazan Savaş ve Sibel Tatar, Hatay’ın çok değerli ve tarihi zenginliği ile tüm dünya için örnek bir şehir olduğunu anlattı.

Konuşmasına depremzedelere yardım için seferber olan Kıbrıs Türk halkına teşekkür ederek başlayan Savaş, konuşmasına Birleşmiş Milletler (BM) Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu’ndan 2 ünvanı bulunan Cumhuriyetin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ile başladı. (UNESCO) tarafından kurulmuş ve tarih boyunca 13 medeniyete ve 27 farklı kültüre ev sahipliği yapmıştır. Kemal Atatürk’ün mirası Hatay’ın depremin ardından bilimin ışığında sürdürülebilir, inançlı ve akıllı bir şehir olarak yeniden ayağa kalkacağını kaydetti.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın eşi Sibel Tatar, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan ve Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olarak kabul edilen Hatay’ın tarihi ve kültürel zenginliğinin her yerde olduğu gibi mutfağına da yansıdığını belirtti. alanlar. Osmanlı mutfağından etkilenmesine rağmen sahip olduğu tarihsel birikim ve kültürel zenginlik sayesinde kendine has bir mutfak kültürü oluşturduğunu kaydetti. Hatay mutfağının 600’ün üzerinde yemek çeşidiyle UNESCO tarafından gastronomi şehri unvanına layık görüldüğüne işaret eden Tatar, Hatay mutfak kültürünün, mutfak gereçlerinin ve yöresel tanımların nesilden nesile aktarılmasının değerine vurgu yaptı.

haberkorgan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu