Ekonomi

JP Morgan, SEC’i son kripto teklifi konusunda eleştiriyor

Investing.com – ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komitesi’nden yatırım firmalarının kripto varlıklarını nasıl tutması gerektiğine dair yeni tavsiye JP Morganve Küçük İşletme Yönetimi (SBA).

saniye‘nin teklifi başka varlıkları da içerse de, müşterileri adına kripto varlık bulunduran kuruluşların niteliklerini yükseltme teklifinin küçük ölçekli yatırım şirketlerini olumsuz etkileyeceği düşünülüyor.

SEC lideri Gary Gensler, kuralın şirketlerin müşteri varlıklarını kötüye kullanmamasına ve riske atmamasına yardımcı olacağına inanıyor. JP MorganÖte yandan bu kuralın uygulanmasıyla finansal piyasalardaki süreçlerin bozulabileceği görüşünü dile getirdi.

SEC’in kripto varlıklarına sahip kurumlara yönelik ihtiyaçları artırma önerisi, kripto yatırım şirketi a16z tarafından da eleştirildi. A16z yetkilileri, kripto şirketleri için pek çok kriter göz ardı edilerek bu teklifin sunulduğunu savunurken, kararı hukuka aykırı ve uygulanamaz gördüklerini söyledi.

SEC’in kriptoya yaklaşımı tartışılmaya devam ediyor

SEC’in önerisi genellikle birçok şirket tarafından Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kripto endüstrisi üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduğu şeklinde yorumlanıyor. SEC’in kripto bölümüyle ilgili devam eden katı duruşunun ve devlet tarafından yetkilendirilmiş yatırım firmalarının kripto saklama faaliyetlerinden kesilmesinin, bölüme güvensizliğe yol açacağına yönelik eleştiriler artıyor.

Öte yandan bazı yorumcular SEC’in almaya çalıştığı önlemleri memnuniyetle karşılıyor. SEC düzenlemelerinin kripto şubesine şeffaflık ve inanç getireceğine inananlar, düzenleyicinin eninde sonunda kripto para birimini yasallaştıracağını ve yerleşik inanç sayesinde kurumsal yatırımcıların daha hızlı ve kolay bir şekilde bölüme girebileceğini düşünüyor.

Author: Günay Caymaz

haber-halfeti.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu